V každej kultúre existuje nejaká forma terapeutickej masáže; opisy veľa metód, ktoré sa používajú dodnes, poznáme z najstarších zapísaných lekárskych textov. Čínsky rukopis z roku 2700 pred Kr. odporúča každé ráno vykonávať automasáž „proti nachladnutiu, na udržanie vláčnosti orgánov a ako prevenciu proti zdravotným ťažkostiam“.

Podstatne mladšia je švédska masáž, ktorú okolo roku 1830 opísal Per Henrik Ling, a ktorá sa v západných kultúrach považuje za základnú formu masáže, „klasickú“ masáž.

Existuje vyše 100 rôznych druhov masáží vychádzajúcich z rôznych kultúrnych základov. Jednotlivé druhy masáží sa vzájomne prelínajú a veľa techník sa označuje ako originálny, samostatná metóda len z komerčných príčin.

Akupresúra
Akupresúra (spojenie "akupunktúry" a "tlaku") je tradičná čínska liečba pochádzajúca z akupunktúry. V akupresúre je aplikovaný fyzický tlak na akupunktúrne body rukou, lakťom alebo s rôznymi špicatými pomôckami.
Ajuvérdska masáž
Ajuverda je prírodná zdravotná starostlivosť pochádzajúca z Indie, ktorá spája masáž, jógu, meditáciu a liečivé bylinky. Ajuvérdska masáž, známa aj ako "Abhyanga" je zvyčajne vykonávaná jedným alebo dvoma masérmi, ktorí používajú teplé zmesy bylinných olejov.
Bowenova masáž
Bowenova technika zahŕňa kĺzavé pohyby po svaloch, väzoch, šľachách a kĺboch. Táto technika hovorí, že nie je potrebné vyvinúť hlboký alebo dlhodobý kontakt so svalovým tkanivom ako v mnohých iných druhoch masáží, a aj napriek tomu uvoľňuje svalové napätie a obnovuje normálny lymfatický tok. Túto techniku vyvinul Austrálčan Tom Bowen.
Masáž esalen
Masáž esalen vyvinula Charlotte Selver a pracuje s jemným kolísaním tela, s pasívnymi hĺbkovými cvičeniami a hlbkovým pôsobením na svaly a kĺby spolu s energetickou rovnováhou tela.
Hilot
Hilot je tradičná liečebná technika z Filipín, ktorá v sebe zahŕňa masážne techniky uvoľňovania svalového napätia pomocou manipulácie s kĺbmi. Hilot obsahuje veľké množstvo techník okrem liečby svalového napätia. Využíva sa aj na obnovu vykĺbených a vyvrtnutých kĺbov, na diagnózu a liečbu ochorení pohybového aparátu a rovnako na liečbu plodnosti. Dokáže vyvolať aj potrat.
Hoffmanova masáž
Hoffmanova masáž je systém intuitívnych masáží a práce tela vyvinutá Bronsonom Bertschingerom. Hlavná myšlienka Hoffmanovho systému je založená na faktoch, že ľudia sú veľmi komplikovaní a sú materiálne, emocionálne a duchovne založení. Sme príliš komplikovaní a zaneprázdnení, aby sme zapadli do rutiny liečebného štýlu života, ktorý učia masérske školy. Hoffmanova masáž používa techniky, ktoré sú zamerané na pôsobenie a rovnováhu mnohých systémov liečeného organizmu. Sú to všetky techniky od veľmi hlbokých dotykov až po veľmi jemné energetické liečenie.
Myofaciálna masáž
Myofasciálna masáž je technika uvoľňovania a naťahovania šľách a svalov stláčaním bodov čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie.
Reflexná masáž celotelová
Reflexná masáž je založená na princípoch reflexov, ktoré sú uložené v rukách a nohách, a sú spojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela.
Reflexná masáž chodidiel
Reflexná masáž chodidiel je založená na princípoch aktivizácie receptorov, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane chodidiel. Každá reflexná plôška na chodidle zodpovedá príslušnému orgánu, žľaze…. Je prepojená prakticky s každou časťou tela a na chodidle je vlastne odraz každého orgánu. Pôsobením na tieto reflexné plôšky je možné aktivizovať orgány, ktoré sú slabé, disfukčné, prípadne slabo fungujúce… (viac Reflexna masáž chodiel)
Ruská masáž
Ruská masáž má tri fázy. Prvá fáza je jemná, pomalá a pokojná. Druhá fáza je tvrdá, hlboká a rýchla. Tretia fáza je podobná prvej, ktorá je pomalá a jemná. Maséri pri tejto masáži aplikujú na telo med.
Shiatsu
Shiatsu ("shi" -v preklade prst,"atsu" -v preklade tlak) je to východná (orientálna) terapia, ktorá využíva palce, prsty a dlane na vyvíjanie tlaku na rovnaké body a energetické dráhy "meridiány" ako pri akupresúre a pripája k tomu strečing. Takisto využíva techniky ako stláčanie a drobné údery, zovretie, hnietenie a taktiež techniku, ktorú vyvinul Suzuki Yamamoto - tlak vyvíjaný nohami maséra na klientov chrbát, nohy a chodidlá.
Masáž kameňmi (lávovými najčastejšie)
Masáž kameňmi využíva studené alebo vodou zohriate kamene na aplikáciu tlaku a zohriatie organizmu. Terapeut môže takisto využiť aj kamene natreté olejom. Horúce kamene zvyčajne bývajú riečne kamene, ktoré v priebehu času sa extrémne vyleštili a vyhladili. Tieto kamene sa ukladajú pozdĺž pacientovho chrbta, tie udržiavajú teplo, ktoré potom preniká hlboko do svalov, čím uvoľňujú napätie.
Švédska masáž
Švédska masáž používa päť štýlov kĺzavých dlhých hmatov pri masáži. Tieto hmaty sú kĺzanie, hnietenie, tepanie, trenie a vibrovanie. Švédska masáž sa ukázala byť veľmi prospešnou v uvoľňovaní bolesti a stuhnutých kĺbov. Takisto je dokázané, že švédska masáž v priebehu ôsmich týždňov dokáže zlepšiť stav pacienta s osteoartrózou kolien. Takisto bolo preukázané, že je užitočná u jedincov so zlým krvným obehom. Vývoj švédskej masáže sa pripisuje Per Henrik Lingovi. Termín "švédska masáž" však nie je až tak známy vo Švédsku, kde túto masáž volajú "klasická masáž".
Thajská masáž
V Thajsku známa pod termínom Nuat Phaeno boran, ktorého význam v preklade znamená "stará/tradičná masáž". Thajská masáž pochádza z Indie a je založená na ayuverde a jóge. Táto technika spája masáž s jógou - teda jej pózami v priebehu celej masáže. Severný štýl kladie dôraz na strečing a naťahovanie, pokým južný štýl kladie dôraz na akupresúru.
Tradičná čínska masáž
Existujú dva typy tradičnej čínskej masáže. Tui na (??), prvý typ sa zameriava na stláčanie, naťahovanie a hnietenie svalov. Zhi Ya (??), druhý typ sa zameriava na stláčanie akupunktúrnych bodov. Oba typy sú však založené na princípoch tradičnej čínskej medicíny.
Metóda Träger
Táto metóda kombinuje pohyb, masáž a cvičenia.
Trigger point terapia
Niekedy je zamieňaná s tlakovo bodovou masážou. Ide o vyradenie bodov, ktoré môžu spôsobovať lokálnu bolesť ako napr. bolesti hlavy alebo iných častí tela. Fyzický tlak, vibrácie alebo iné liečby aplikované na tieto body zmierňujú myofasciálnu bolesť. Tieto body boli prvýkrát objavené a zmapované Janet G. Travell (doktorka presidenta Kennedyho) a Davidom Simonsom.

Rozdelenie masáží podľa charakteru techniky [upraviť]

Plošné masáže

Pri týchto sa používa trenie alebo posun tkaniva po spodných vrstvách
švédska masáž
reflexná masáž
aróma masáž
Lymfatická masáž (lymfodrenáž) používa rytmické hnietenie a zlepšuje tak tok tkanivového moku, zmierňuje opuchy.
Bowenova masáž (Bowenova technika) je veľmi jemná manipulácia s mäkkým tkanivom, bowenista svojmi prstami alebi palcami pohybuje kožu cez sval či šľachu, potom vyvinie veľmi jemný tlak (asi ako bezbolestný tlak na očnú guľu) a po krátkej čakacej dobe a stále pod rovnakým tlakom skĺzne s kožou naspäť. Medzi jednotlivými sériami pohybov, tzv. procedúrami, sú krátke (asi 2-minútové) pauzy.
Medová masáž je ruská technika, používa priľnavosť medu nanášaného na kožu na intenzívnu prácu s podkožím
Iomi lomi je havajská technika, pracuje s tlakmi a trením vo vhodnom rytme
Vodná masáž kombinuje hydroterapiu a masáž; používa sa na ošetrenie najrôznejších bolestí svalov a kĺbov, napríklad artritídy
Ajurvédska masáž je tradičný indický systém liečenia, ktorý siaha do roku 1800 pred Kr., využíva terapeutické masáže a kombinuje ich s nanášaním hojivých aromatických olejov a bylín
Automasáž je masírovanie seba samého bez pomoci maséra.


Tlakové, bodové a líniové masáže
Tu sa používa tlak prstov a iných častí tela
Akupresúra
Reflexológia
Thajská masáž
japonská masáž šiacu
Rolfing technika pôvodom z USA, zameriava sa na hlboké štruktúry spojiva, používa razantné prístupy (búšenie päsťami)
Kraniosakrálna terapia je technika pôvodom z USA, bola vyvinutá v roku 1977. Jej tvorcami sú chiropraktik John Upledger a doktor Ernest Retzlaff. Zameriava sa na na mäkké tkanivá a telové tekutiny. Rozoznáva poruchy kraniosakrálneho systému, kam patrí hlava, chrbtica a krížová kosť, prepojené pomocou „pulzov“ obiehajúceho mozgovomiechového moku. Poruchy sa napravujú pomocou ľahkého tlaku (asi ako váha 5-korunovej mince) na rôzne miesta systému; takto sa normalizuje prúdenie tekutiny a energie kraniosakrálnym systémom.
Masáž horúcimi kameňmi používajúca nahriaté lávové kamene, ktoré majú schopnosť dlho v sebe kumulovať teplo.
Kladenie baniek (bankovanie) : tu sa používajú vopred zahriate nádobky, väčšinou sklenené, ktoré pri chladnutí vyvíjajú podtlak na kožu a podkožie. Pôsobia nepriamo cez jednotlivé reflexné zóny na príslušné orgány.
Reflexná masáž: je forma špeciálnej reflexnej terapie, pri ktorej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Ide o manuálny liečebný zásah na povrchu tela, a to v miestach ochorením vyvolaných reflexných zmien.