Masáž je v podstate ručná aplikácia cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie (trenie, vytieranie a roztieranie a hnetenie) ale aj úkony nárazové (tepanie a chvenie).

Masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Podľa výskumov masáž tiež upravuje biochemickú hladinu organizmu v prospech zrýchlenia liečby ochorení a zranení.

Masáž tela, sa aplikuje na celý chrbát, horné a dolné končatiny a šľapu chodidla. Môžu sa pritom používať rôzne masážne prípravky – gély, masti, mydlá, oleje, emulzie. Reflexná masáž so šijovou zostavou sa aplikuje pri zreťazení chorobných zmien v pohybovom systéme. Účinnou zostavou špeciálnych techník a hmatov fyzioterapeuta sa postupne rušia patologické spojenia v postihnutej časti tela a navodzujú sa zdravé reflexy pre správnu súhru svalov a motorického i vegetatívneho nervového systému. Pri reflexnej masáži so šijovou zostavou sa liečebné hmaty sústredia na šiju, lopatky a plecia klienta. Ak problémovou oblasťou je viac hrudná či krížová chrbtica, alebo aj dolné končatiny, aplikuje sa reflexná masáž s dorzálnou zostavou.

Reflexne a zmenou prekrvenia masáž ovplyvňuje aj ďalšie vzdialené orgány a má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu).

Indikácie: potreba uvoľniť stuhnuté svalstvo, bolestivé kontraktúry (skrátenie svalu a väzív), masáž je vhodná ako príprava na liečebný telocvik, atď.

Kontraindikácie: pooperačné stavy v dutine brušnej a hrudníku, varixy dolných končatín, ťažké poruchy prekrvenia a krvácavé stavy. Taktiež pacienti s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku by však mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať so svojím lekárom.

Pri masáži sa používajú lokálne masážne prostriedky, najčastejšie voda a nedráždivé mydlo, eventuálne masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy. Klasická masáž môže byť čiastočná (chrbát, šija atď., trvá cca 20 - 30 minút) alebo celková (celé telo, trvá cca 40 - 60 minút).
Masáž môže byť predpísaná lekárom (ktorý presne určí miesto aplikácie masáže), ale je možné si ju aj voľne zakúpiť.

Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva - napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia.

Čo je však možno najdôležitejšie - celkovo sa môžete cítiť lepšie, pretože masáž pôsobí nielen na telo, ale aj na psychiku. To, že dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia, vedeli ľudia už dávno. A tento jednoduchý a pritom účinný „liek“ sa používa dodnes.
Hmaty klasickej masáže udržiavajú svaly v dobrej kondícii, z kĺbov pomáhajú odvázať usadené soli, ale môžu napríklad aj podporovať črevnú peristaltiku.

Kedy sa masáž odporúča?

Masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení. Okrem toho sa však klasická masáž odporúča aj:

- pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách
- pri chronických reumatických ochoreniach
- pri hemiplegii a paraplegii
- po niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenie rán
- pri ochoreniach pohybového aparátu

Kedy sa masáž neodporúča?
Masáž je príjemná forma relaxácie a jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť celkové uvoľnenie. To platí pre človeka, ktorého zdravotný stav je relatívne v poriadku. Sú však ochorenia, pri ktorých sa masáž neodporúča. Ide predovšetkým o tieto ochorenia a stavy:
- horúčkovité, akútne zápalové a infekčné ochorenia alebo vôbec stavy, keď je podozrenie, žeby o takéto ochorenie mohlo ísť
- stav mimoriadnej únavy alebo vyčerpania
- nádorové ochorenia (alebo len so súhlasom ošetrujúceho lekára)
- krvácavé ochorenia
- pokročilá ateroskleróza
- pokročilá osteoporóza
- ochorenia žlčníka a močových ciest
Masáž by ste takisto nemali absolvovať hneď po výdatnom jedle a tiež vtedy, keď ste v časovej tiesni, pretože účinky masáže by mali ešte nejaký čas po jej vykonaní v pokoji doznievať.

Vo vašom vlastnom záujme je dobré ešte pred masážou informovať maséra, ak máte nejaké chronické ochorenie. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masér môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.