Manuálna lymfodrenáž je špeciálny druh masáže, ktorý využíva poznatky o topografii lymfatických ciev.
Túto techniku vyvinul v tridsiatich rokoch 20. storočia dánsky terapeut Dr. Emil Vodder spolu s manželkou. Objavili to, že jemné a postupné prehmatávanie kože stimuluje lymfatický systém a zlepšuje sa tak tok lymfy. Stimulácia lymfatického systému pomocou masáže zlepšuje krvný a lymfatický obeh, zmierňuje opuchy, odstraňuje z medzibunkového priestoru miazgovú tekutinu a tým umožňuje tukovým bunkám umiestniť sa do uvoľneného priestoru.

Manuálna lymfodrenáž je veľmi jemná masáž, pozostávajúca z pomalých pohybov. Pomocou tejto metódy sa z tela odplavuje prebytočná tekutina a odpadové látky, čím sa organizmus detoxikuje a posilňuje sa imunitný systém. Pôsobí aj na úbytok tukových buniek a využíva sa na zmiernenie prejavou celulitídy.

Uvedená masáž je vhodná na nápravu rôznych zdravotných problémov, pomáha redukovať opuchy, bolesti hlavy, zlepšuje metabolizmus, prekrvuje podkožie a zmierňuje až úplne odbúrava príznaky celulitídy. Aby masáž mala čo najefektívnejšiu účinnosť, je vhodné ju pri silnom poškodení organizmu (opuchy, limfedém) aplikovať čo najčastejšie, v závislosti od zdravotnéh stavu organizmu.

Manuálna lymfodrenáž je veľmi jemná, časovo náročná (60–90 minút) masážna technbika.

Manuálna lymfodrenáž je vysoko odborná aplikácia špeciálnych hmatov a ďalších manuálnych techník, ktorými sa dosahuje urýchlenie žilného návratu v ošetrovanej končatine, prípadne celom tele. Pri tejto procedúre dochádza k vytlačovaniu kapilárneho riečišťa, nasleduje zlepšenie prietoku krvi tepien (princíp nasávania) a predovšetkým je dosiahnuté zlepšenie lymfatickej drenáže. Zlepšenie cirkulácie a zlepšený odtok lymfy v končatine vedie k zmenšeniu opuchu a ústupu chronických lymfatických opuchov, ako aj k zlepšeniu prekrvenia a výživy.
Metodika sa využíva predovšetkým na liečbu a prevenciu chronických lymfedémov na dolných a horných končatinách (napríklad po odňatí prsníka). Neoddeliteľnou súčasťou procedúry je následná bandáž končatiny a jej polohovanie.

Lymfodrenáž je možné vykonávať i v prístrojovej forme, a to ako pneumatickú masáž vákuovú (princíp nasávania v dôsledku neprerušovaného podtlaku) alebo pretlakovú (princíp prerušovaného pretlaku v nafukovacej pneumatickej dlahe) alebo kombinovanú vákuovo pretlakovú (princíp striedavého podtlaku a pretlaku v špeciálnom valci prístroja).

Indikácie: lymfatické opuchy na horných alebo dolných končatinách, kombinované poruchy prekrvenia

Kontraindikáciou manuálnej lymfodrenáže sú nevyliečené malígne ochorenie, akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia a hnisavé rany. Relatívnou kontraindikáciou je srdcová slabosť a kardiálna astma, bronehiálna astma, hypotonia, hypertyreóza.

Táto metóda podporuje odtok lymfy z tkaniva. Používa sa terapeuticky u primárnych a sekundárnych lymfoedémov alebo preventívne u pooperačných alebo poúrazových stavov.

Kontraindikáciou manuálnej lymfodrenáže sú nevyliečené malígne ochorenie, akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia a hnisavé rany. Relatívnou kontraindikáciou je srdcová slabosť a kardiálna astma, bronehiálna astma, hypotonia, hypertyreóza.

Kedy sa masáž neodporúča?
- horúčkovité, akútne zápalové a infekčné ochorenia alebo vôbec stavy, keď je podozrenie, žeby o takéto ochorenie mohlo ísť
- stav mimoriadnej únavy alebo vyčerpania
- nádorové ochorenia (alebo len so súhlasom ošetrujúceho lekára)
- krvácavé ochorenia
- pokročilá ateroskleróza
- pokročilá osteoporóza
- ochorenia žlčníka a močových ciest

Manuálna lymfodrenáž sa špeciálne neodporúča aj pri bronchiálnej astme, pri ochoreniach štítnej žľazy, hypotónii (znížení svalového tonusu) a pri opuchoch ľadvinového a pečeňového pôvodu.

Masáž by ste takisto nemali absolvovať hneď po výdatnom jedle a tiež vtedy, keď ste v časovej tiesni, pretože účinky masáže by mali ešte nejaký čas po jej vykonaní v pokoji doznievať.

V porovnaní s klasickou masážou, vám môže pripadať ako hladkanie. Je to preto, že pri tomto druhu masáže sa stimuluje lymfatický systém, celá sieť lymfatických vlásočníc, väčších lymfatických ciev a lymfatických uzlín. Jemnou masážou, robenou v pomalom rytme, sa zabezpečuje priaznivé odvádzanie prebytočnej tekutiny z tkanív vášho tela a zároveň sa udržiava v pohotovosti a v dobrom stave váš imunitný systém.

Manuálnou lymfodrenážou sa tak môže predchádzať opuchom spôsobeným nedostatočnou činnosťou lymfatického systému, môže sa do určitej miery zmierňovať celulitída a priaznivo ovplyvňovať aj váš celkový zdravotný stav.
Jemné hmaty lymfodrenáže udržiavajú plynulé odvádzanie lymfy do krvného obehu, a tým, okrem iného, zabraňujú aj bolestiam a opuchom dolných končatín.

Manuálna lymfodrenáž sa odporúča:
- pri bolestivých pooperačných stavoch
- pri posttraumatických stavoch, pretože sa podieľa na zmierňovaní bolesti
- pri zatvrdnutých jazvách
- pri hojacich sa ranách - podporuje proces hojenia
- na zlepšenie obranyschopnosti organizmu

Aj vo vašom vlastnom záujme je dobré ešte pred masážou informovať maséra, ak máte nejaké chronické ochorenie. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masér môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.